טיפ הבטיחות השבועי מספר 49-15

הנושא: אין לחשוש מדיווח על מצבך הבריאותי לרופא התעופתי

רקע:

בתאונת טיס קטלנית שארעה בתאריך 18.7.2015 בעת המראה ממנחת חצבה, נהרג חברנו משה אופיר ז"ל, כאשר כעשר שניות לאחר הניתוק, מטוסו נצפה מנמיך עם מנוע פועל ומצב אף מעט מטה ופוגע בקרקע בעוצמה בהמשך ציר מסלול.

להלן ציטוט ממסקנות דו"ח החוקר הראשי שהתפרסם לאחרונה:

  • "ממצאי חקירת הגורם האנושי, בדגש לממצאים הרפואיים ולבריאותו של הטייס בתקופה שקדמה לתאונה, מלמדים, כי בסבירות גבוהה מאד, הטייס חווה אירוע רפואי לא רצוני, של חוסר תפקוד רגעי, אשר ארע כעשר שניות לאחר שהמטוס ניתק מהמסלול".
  • "עברו הרפואי של הטייס כלל מספר בעיות רפואיות מהותיות, מתחומים שונים ,אשר הטייס לא מסר למערכת הרפואה התעופתית שבדקה אותו משך שנים, והמערכת מצדה לא חשפה אותן בבדיקותיה".

 

הבעיה:

חלק מאתנו נרתעים מלדווח לרופא התעופתי על בעיות בריאות, בדגש על שינויים שחלו ממועד הבדיקה הראשונה, מחשש שרישיון הטיס שלהם עלול להיפגע.

במהלך השנים, המידע שבידי הרופא התעופתי, על מצבנו הבריאותי העדכני, מבוסס בעיקרו על "הצהרת הבריאות" שלנו בטופס שאנו ממלאים במועד חידוש התעודה הרפואית.

התוצאה:

טייסים שלא מדווחים על שינוי במצבם הבריאותי חושפים את עצמם, ואת הנוסע, במודע או שלא במודע, לסיכונים של חוסר תפקוד במהלך הטיסה.

מהן המגבלות, בפועל, על טייסים עם בעיה רפואית:

למרבית המקרים ניתן לתת פתרון רפואי המאפשר המשך שימוש בזכויות, עם הקלות או ללא הגבלות כלל, במיעוטם יש הגבלה כלשהי, כמו טיסה עם טייס נוסף ורק במקרים קיצוניים יש קרקוע.

 

טיפ הבטיחות:

  • אל תחשוש לדווח לרופא התעופתי על שינויים במצבך הבריאותי.
  • באוויר אין אפשרות לעצור בצד כשמרגישים לא טוב – דיווח אמת על מצבך הבריאותי עשוי להציל חיים.
  • בכל מקרה, עדיף לטוס בשניים – גם נעים וגם בטוח יותר (ראה את טיפ הבטיחות מספר 2-2015 שפורסם בתאריך 15.1.2015).

מנע את הסיכונים שבשליטתך וטוס בבטחה

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *